Minilab cyfrowy

 

Gdzie i jaki minilab cyfrowy kupić ?

 

 

Na wstępie należy się dobrze zastanowić czy wogóle warto jeszcze kupić minilab ? Czy ten zakup się spłaci ? 

 

Istniejący fotolab łatwo może ocenić sytuację. Z jednej strony zna koszty funkcjonowania firmy, zna koszty wykonania zdjęć oraz ma podstawy do przewidzenia ilości wykonywanych zdjęć. Wiadomo też jakie obowiązują w danym miejscu ceny zdjęć. Bilans wpływów i wydatków pokaże jak długo inwestycja ta będzie się spłacać i czy pozwoli zarobić na chleb.

 

Minilaby obecnie dostępne na rynku:

  1. minilab cyfrowy chemiczny
  2. minilab termosublimacyjny
  3. minilab atramentowy

 

Osoby próbujące uruchomić zakład fotograficzny na początku powinny przetestować sytuację i zdobyć niezbedne informacje. W ich przypadku warto kupić profesjonalną drukarkę termosublimacyjną za ok. 3 tysiące złotych. W zakresie dodatkowych usług powinni nawiązać kooperację. W ten sposób przekonają się jakie koszty towarzyszą ich działalności i ile mają zleceń. W tym momencie mogą dokonać wyboru właściwego minilaba lub wycofać się z tego pomysłu (drukarkę można sprzedać na Allegro). 

W kalkulacji warto założożyć, że papiery fotograficzne fuji i chemia fotograficzna będą w coraz to wyższej cenie z uwagi na spadającą wielkość produkcji. Czy materiały do innych technologii będą tanieć to trudno powiedzieć.  Raczej powinny tanieć w miarę rozwoju tych technologii.