Czy warto kąpać psa ?

Jestem zwolennikiem by bardzo ostrożnie podchodzić do mycia psa. Uważam, że psa należy umyć tylko w przypadku, kiedy wytarzał się w błocie, odchodach itp. czyli, tylko wtedy kiedy jego sierści nie jesteśmy w stanie rozczesać i/lub bardzo śmierdzi.

 

Podstawą pielęgnacji jest codzienne czesanie psa. Oczywiście naukę czesania zaczynamy bardzo wcześnie, tak by nasz pupil polubił rytuał czesania.  Będzie to wspaniałe przeżycie dla psa jak i jego pana, ponieważ tylko razem będziecie dzielić  ten czas. Wielu  właścicieli psów wystawowych przesadnie dba o swoje psy. Często poddają psy nadmiernej pielęgnacji i zbyt częstej, nie mówiąc już o przygotowaniu psa na wystawę. W niektórych krajach europejskich (Niemcy , Szwecja) zabronione jest stosowanie kosmetycznego kamuflażu, psa przed wystawą należy wykąpać tylko w wodzie. Sędziowie często nieprzychylnym okiem patrzą na „ogołocona” skórę psa, pozbawionego naturalnej warstwy tłuszczu. Rozsądnie byłoby podejść do tematu kąpieli psa i z umiarem stosować kosmetyki. Należy także, podobnie jak w przypadku kosmetyków dla ludzi czytać skład szamponów, odżywek itp. i zastanowić się czy dany kosmetyk jest bezpieczny dla psiej sierści i skóry.

 

Obecnie mamy coraz częściej do czynienia z podrażnieniami skóry, które nieleczone prowadzą do przykrych konsekwencji a nawet alergii. Zwracam uwagę by unikać produktów, które w swoim składzie zawierają: ftalany, bis fenole A, polichlorowane bifenyle, parabeny, alkohole, barwniki, chemiczne substancje zapachowe. Niestety także weterynarze pomijają fakt , że u podłoża alergii może leży kosmetyk, a nie zła dieta. Wówczas nasz pupil zamiast wracać do formy , staje się obrazem upadłego czworonoga. Dlatego apeluje do wszystkich właścicieli psów : czytajcie etykiety i nie kupujcie z powodu tego, że opakowanie  produktu oczarowało was. 

 

Przy wyborze kosmetyku należy kierować się: prostym składem, brakiem silnych detergentów, brakiem substancji zapachowych i barwników, brakiem alkoholi i konserwantów chemicznych, obecnością naturalnych składników i zapachów pochodzących z roślin. Mamy już w Polsce naturalne kosmetyki dla psów, które łagodnie pielęgnują skórę i sierść czworonoga. Ostatnio pojawił się nowy rodzaj środka do kąpieli psa, który możemy rozpuść w wodzie lub umieścić w specjalnej słuchawce prysznicowej. Środek Onzen sprzedawany przez firmę Tetenal jest w  postaci tabletki, jego plusem jest bardzo prosty skład, który nie zaburza warstwy ochronnej skóry, jest bezzapachowy i może być używany z powodzeniem przez wystawców do kąpieli psów, nawet dzień przed wystawą.

Zobacz stronę chemia do minilabów fuji frontier